Jak świętować stulecie odzyskania niepodległości? Można na wiele sposobów. Dźwierzucki GOK postanowił zabrać mieszkańców gminy w muzyczną podróż. Wszystko za sprawą niezwykłych koncertów sopranowych, które od połowy lipca odbywały się w kościołach na terenie gminy. „Oktawy Niepodległości” zgromadziły liczna widownię.

Oktawy niepodległości
W kościołach na terenie gminy Dźwierzuty wystąpili muzycy związani z olsztyńską Szkołą Muzyczną im. Fryderyka Chopina

 - Chcieliśmy świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczcić w nieco inny, niż tradycyjnie przyjęty, sposób – mówi Ewa Dolińska-Baczewska, dyrektor GOK. – Na kwiaty, pomniki i podniosłe chwile przyjdzie jeszcze czas. W wakacje chcieliśmy zabrać mieszkańców i turystów w świat pieśni. Przybliżyć im chociażby twórczość Feliksa Nowowiejskiego, Chopina, czy Moniuszki.

 W kościołach w Rańsku, Rumach, Targowie i Dźwierzutach wystąpili znakomici muzycy, na co dzień związani z olsztyńską Szkołą Muzyczną im. Fryderyka Chopina: Ewa Alchimowicz-Wójcik (sopran), Lucyna Żołnierek-Frenszkowska (fortepian) i Jacek Wójcik (inst. perkusyjne). W czasie koncertów publiczność usłyszała utwory polskich kompozytorów: Chopina, Moniuszki, Nowowiejskiego, czy Kilara. – Ważne dla nas było, aby koncerty odbyły się również w mniejszych miejscowościach gminy, gdzie wiele osób nie ma jak dojechać nawet do Dźwierzut. I, jak pokazała frekwencja oraz zaangażowanie słuchaczy, był to strzał w dziesiątkę – cieszy się Ewa Dolińska-Baczewska.

Koncerty odbyły się w ramach realizowanego od dwóch lat przez GOK w Dźwierzutach cyklu „Kultura za kurtyną”.

Radek Dąbrowski