Rozmowa z burmistrzem Pasymia Cezarym Łachmańskim

Nie brakuje mi zapału do pracy - materiał wyborczy- Dlaczego zdecydował się pan po raz trzeci walczyć o fotel burmistrza Pasymia?

- Chcę dokończyć to, co wraz z radnymi i pracownikami urzędu zaczęliśmy dziewięć lat temu. Wszyscy wiemy, w jakiej sytuacji była wtedy gmina Pasym. Zadłużenie sięgało aż 55%. Nasze działania sprawiły, że udało się nam zrealizować te plany, które sobie założyliśmy, kandydując po raz pierwszy. Mam tu na myśli ustabilizowanie finansów i oddłużenie gminy. Dziś jej zadłużenie to tylko 11%. Ponadto przygotowaliśmy i uzbroiliśmy tereny pod budownictwo jednorodzinne. Uważam, że było to bardzo dobre posunięcie, tym bardziej, że pozwoliło nam ono realizować kolejne inwestycje. Postanowiliśmy, że zawiążemy ten sam komitet – KWW „Nasza Ziemia Pasymska”, z 15 kandydatami na radnych z każdego okręgu. Naszą drużynę stanowią: Jolanta Augustowska, Edyta Adamczyk, Hanna Gryczka, Małgorzata Oleszkiewicz, Anna Dębek, Adam Kowalczyk, Radosław Kruczyk, Grzegorz Wanowicz, Andrzej Kozikowski, Wiesław Nosowicz, Arkadiusz Borkowski, Michał Lenczewski, Karol Tadaj, Daniel Sypiański, Romuald Małkiewicz. Są to ludzie doświadczeni, bardzo aktywni w swoich lokalnych środowiskach. Idę do wyborów z nimi, bo wiem, że razem jesteśmy w stanie, przy dobrej współpracy, realizować nasz program.

- Które inwestycje zrealizowane w kończącej się kadencji uważa pan za najważniejsze?

- Kilka lat temu określiliśmy nasze priorytety. Były to: ochrona środowiska i bezpieczeństwo, rozwój infrastruktury drogowej, edukacja, kultura, promocja oraz działania na rzecz seniorów. One wciąż są aktualne. Najważniejsze, co udało się nam się zrealizować, to zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa ekologicznego. Temu służyła budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków, budowa sieci kanalizacji nie tylko w samym Pasymiu, bo obecnie kończymy już inwestycję w Tylkowie. Mamy też podpisaną umowę na budowę kanalizacji w Michałkach. W tegorocznym budżecie zagwarantowaliśmy środki i podpisaliśmy umowy na sporządzenie dokumentacji budowy kanalizacji w Leleszkach, Gromie i ul. Słonecznej w Pasymiu.

Wykonaliśmy również bardzo wiele inwestycji drogowych o łącznej wartości ponad 20 mln złotych. Nowe odcinki dróg powstały w Pasymiu, ale też w Otolu, Narajtach i Gromie. Obecnie trwa budowa drogi w Leleszkach. Wkrótce dobiegnie końca projekt związany z modernizacją oświetlenia drogowego. Dzięki niemu stare oprawy zostaną wymienione na ledowe.

Jeśli dziś ktoś mówi, że standardem jest inwestowanie w infrastrukturę kanalizacyjną czy drogową, to pytam, dlaczego w latach 2010 – 2014 nie było to standardem? W naszej gminie staramy się realizować potrzeby mieszkańców na jak najwyższym poziomie. W ciągu ostatnich dziewięciu lat przeznaczyliśmy na inwestycje służące poprawie jakości życia ponad 80 mln zł i to jest niepodważalny fakt.

Systematycznie podnosimy także poziom bezpieczeństwa mieszkańców, czemu służyła modernizacja remizy w Pasymiu i Jurgach. Oprócz tego zakupiliśmy nowy wóz dla OSP Pasym i silnik do łodzi motorowej dla tej jednostki. Z kolei OSP Grom pozyskała będący w bardzo dobrym stanie pojazd od PSP, dzięki czemu dotychczas używany przez strażaków z Gromu samochód trafi do Jurg.

- Gmina realizuje nie tylko zadania związane z infrastrukturą.

- Oczywiście. Bardzo ważna jest dla nas aktywizacja mieszkańców. Temu służy tworzenie miejsc spotkań w poszczególnych miejscowościach. W tej kadencji wybudowaliśmy dwie świetlice wiejskie w Narajtach i Leleszkach, a wcześniej w Dybowie. Ponadto zmodernizowaliśmy świetlice w Jurgach, Elganowie i Grzegrzółkach. O tym, że działania te przynoszą konkretny efekt w postaci aktywizacji lokalnych środowisk świadczy to, że w ostatnim czasie powstały w naszej gminie dwa koła gospodyń, prężnie działa też Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz inne stowarzyszenia - „Mazur” Pasym czy „Błękitni”.

- Jakie największe wyzwania czekają gminę Pasym w nowej kadencji?

- Chcemy kontynuować działania w zakresie wodociągowania. Dotychczas zmodernizowaliśmy już dwie stacje uzdatniania wody w Tylkowie i Gromie, teraz planujemy rozbudowę sieci. Mamy podpisaną umowę i zaczynamy budowę wodociągu w Siedliskach. Chcemy także rozbudowywać sieć kanalizacji sanitarnej. To wszystko wynika z przyjętego przez nas kilka lat temu planu. Ważnym elementem będzie także modernizacja i budowa nowych dróg i rozbudowa oświetlenia ulicznego. Zaraz po wyborach zamierzamy podjąć dobrą decyzję w sprawie przedszkola. W zajmowanym przez nie dotychczas budynku utworzymy Centrum Aktywnego Seniora oraz siedzibę lokalnych stowarzyszeń. Będziemy wspierać inicjatywy naszych mieszkańców.

- Co z gminną oświatą?

- Zapewniam, że utrzymam obecną sieć szkół. Dopóki będę burmistrzem, na pewno nie zostanie ona zmieniona. Podejmiemy także działania zmierzające do budowy sal sportowych przy szkołach w Gromie i Tylkowie. Na oba zadania mamy dokumentację i będziemy szukać dofinansowania.

- Plany na najbliższą kadencję wyglądają ambitnie.

- Ani przez moment nie straciłem zapału do pracy na rzecz gminy. Jeśli tylko taka będzie wola mieszkańców, to jestem gotów podjąć się dalszej ciężkiej pracy na rzecz naszej lokalnej społeczności. O tym, że jej efekty są widoczne, a kondycja finansowa naszej gminy dobra, świadczą choćby wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach. To nas cieszy, ale też motywuje do dalszych działań przynoszących korzyść mieszkańcom.