Gimnazjaliści gminy Szczytno osiągnęli najlepszy wynik egzaminacyjny w powiecie w części humanistycznej. Znaleźli się też w ósemce gmin, które wypadły najlepiej w województwie.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Szczytno podsumowano tegoroczne wyniki egzaminacyjne gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych. Bilans jest pozytywny. Szczególnie imponująco wypadli gimnazjaliści w części humanistycznej. Osiągnięty przez nich średni wynik 53% jest najlepszy w powiecie szczycieńskim, lepszy od średniej wojewódzkiej (48%) i kraju (51%). Gmina Szczytno znalazła się w ósemce najlepszych gmin województwa warmińsko-mazurskiego, które uzyskały wynik „wysoki”, najwyższy w skali pięciostopniowej.

- Mamy się czym pochwalić – nie krył satysfakcji Mariusz Drężek, kierownik referatu oświaty. Podkreślał przy tym, że najlepiej spisali się gimnazjaliści z Szyman.

W części matematyczno-przyrodniczej (46%) gmina Szczytno osiągnęła wynik podobny do średniej krajowej. W powiecie szczycieńskim lepsi byli tylko uczniowie z Gimnazjum w Jedwabnie. Bardzo słabo na tym tle wypadł za to egzamin gimnazjalny z języka angielskiego, do którego przystąpiło 45 uczniów ZS w Lipowcu i 18 ZS w Olszynach. Średni wynik – 39% daleko odbiega od średniej wojewódzkiej (55%) i krajowej (57%).

- Przyczyną są częste zmiany nauczycieli, wśród których przeważają młode osoby – tłumaczył kierownik Drężek, zapowiadając, że szkoły podjęły już działania, aby za rok się poprawić.

Zdecydowanie lepiej natomiast uczniowie poradzili sobie na egzaminie z języka niemieckiego. Przystąpiło do niego 17 uczniów ZS w Lipowcu, osiągając średni wynik – 61%, wyższy niż w województwie (54%) i kraju (55%).

Dobrze wypadł też sprawdzian dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych. Najlepszy wynik (69%) zanotowała niepubliczna szkoła w Trelkowie. Sprawdzian pisało tu jednak tylko troje uczniów. W czołówce znalazły się jeszcze szkoły w Rudce (67%) i Gawrzyjałkach (66%) i Lipowcu (64%). W specjalnej klasyfikacji uwzględniającej postępy uczniów na przestrzeni lat (stanin) najlepiej wypadły placówki w Gawrzyjałkach i Rudce.

Radni i wójt zadowoleni byli z osiągnięć swoich uczniów, bijąc im brawo.

- Bardzo dobrze prowadzi pan naszą oświatę – chwalił publicznie kierownika Drężka wójt Sławomir Wojciechowski.

(o)